BilimSanal Gerçeklik

Microsoft, HoloLens 3 başlığı hakkında beklenen açıklamayı yaptı!

Microsoft, HoloLens 3 sanal gerçeklik başlığı hakkında ortaya çıkan iddiaların ardından ilk açıklamayı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bazı raporlar, Microsoft çatısı altında geliştirme süreci devam eden HoloLens VR başlıklarının 3. versiyonunun iptal edilmiş olabileceğini söylüyordu. Bunun üzerine şirket, yaptığı açıklamayla birlikte konuya açıklık getirdi. İşte detaylar…

Microsoft, HoloLens 3 konusuna açıklık getirdi

Bu hafta başlarında yayınlanan bir raporun, HoloLens 3’ün iptal edilmiş olabileceğini ortaya çıkarmasından sonra Microsoft tarafından ilk resmi açıklama yapıldı. Şirket, HoloLens’in harika olduğunu ve programda hiç bir sorun olmadan çalışmalara devam edildiğini söyledi.

Şirketin açıklaması öncesinde ortaya çıkan haberler, Microsoft’un son aylarda HoloLens 3 planlarını rafa kaldırdığını ve bunun başlıklar için yolun sonu olabileceğini söylese bile, daha sonra paylaşılan bazı sızıntılar aslında VR alanında Samsung ile bir ortaklığın söz konusu olduğunu ve durumun pek de öyle olumsuz olmadığını gözler önüne sermişti.

Bununla birlikte Microsoft, ABD Ordusuna HoloLens başlıkları üretmek için, 10 yıllık bütçesi 21,88 milyar dolara kadar çıkabilen bir sözleşmeye imza attı. Geliştirilen bu sistemin, karma gerçeklik eğitim ortamı sağlamak için artırılmış gerçeklik ve makine öğrenimini kullanması bekleniyor. Fakat şirketin programın bir hayli gerisinde olduğu söyleniyor.

Buna ek olarak, Microsoft çalışanlarının bu konu sebebiyle iki farklı görüş üzerinde gruplaştıkları söyleniyor. Çalışanların bir kısmı, şirketin donanımı üretmeye devam etmesi gerektiğini savunuyor. Diğerleriyse, yazılım üzerine ve Meta veri tabanına odaklanılması gerektiği kanaatinde.

Alex Kipman isimli bir üst düzey Microsoft çalışanı, sosyal medya üzerinde yapılan yorumlara şu sözlerle cevap verdi:

İnternette okuduklarınıza inanmayın. HoloLens harika gidiyor. Eğer bahsi geçen konuyla alakalı internette arama yaparsanız, zamanında HoloLens 2’yi iptal ettiğimizi de söylediler. En son kontrol ettiğimde bu projeyi başarıyla tamamlamıştık.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu