İncelemeler

Samsung Odyssey G9 incelemesi: 49 inç muhteşem oyun ihtişamı

Olağanüstü derecede iyi bir ultra geniş monitör – satın almadan önce masanızın yeterince büyük olduğundan emin olun

Artıları Çok büyük miktarda masaüstü alanı Dramatik 1000R eğri Etkileyici HDR performansı Tüketim Çok büyük ve ağır

Zaman, 49in bir bilgisayar monitörü bir yana, bir TV için büyük kabul edildi, ancak bu tam olarak Samsung’un en son kavisli ultra geniş ekranı olan Odyssey G9’un boyutuydu.

Bu incelemeyi yazmadan önce oturduğumda, tam genişliğini alabilmek için başımı yaklaşık 45 derece sola ve sağa çevirmem gerekiyor ve uygulama ile windows tüm genişliği boyunca dizilmiş olduğundan, oynamak için büyük miktarda masaüstü alanı vardır.

Samsung Odyssey G9 incelemesi: Paranızın karşılığını ne alıyorsunuz?

Samsung Odyssey G9’un QLED VA panelinin boyutu bunun için olan tek şey değil. 5,120 x 1,440 keskin çözünürlüğe ve inanılmaz geniş 32: 9 en boy oranına sahiptir. 10 cd / m1,000’ye (2 nit) kadar yüksek parlaklıkta HDR1,000’u destekler, çarpıcı bir 1000R eğriliğine, maksimum 240 Hz yenileme hızına ve 1 ms’de derecelendirilmiş bir GTG yanıt süresine sahiptir.

AMD FreeSync Premium Pro desteğini ve Nvidia G-Sync uyumluluğunu ekleyin ve en üst düzey oyuncu monitörü gibi görünüyor, ancak 1,279 £ ‘da bir tane satın almak için derin ceplere sahip olmanız gerekecek.

Hepsi bir arada, etkileyici bir özellikler listesidir. Aslında, muhtemelen şimdiye kadar karşılaştığım en etkileyici monitör. Yılın yakın zamanda duyurduğumuz monitörümüz – 38 inç LG UltraWide LG38WN95C – bile buna yetişemedi ve bu monitörün ne kadar iyi olduğu karşısında şaşkına döndük.

Bununla birlikte, görüntü ve yapı kalitesi buna uymuyorsa etkileyici özellikler iyi değildir. Peki Samsung Odyssey G9 nasıl ölçülür?

Samsung Odyssey G9 incelemesi: Çok mu büyük?

Ele alınması gereken ilk şey monitörün boyutudur. Diyagonal boyunca 49 inç olarak elbette çok büyük ancak 32: 9 en boy oranı düşündüğünüzden daha geniş olduğu anlamına geliyor. Aslında, sol kenardan sağ kenara kadar büyük bir 1.15 m ölçüyor ve derin 1000R eğrisi, monitörün merkezde önden arkaya 235 mm ve yanlarda 416 mm civarında olduğu anlamına geliyor. Temel olarak, yatırım yapmadan önce masanızı ölçtüğünüzden emin olun, aksi takdirde daha fazla para harcayabilirsiniz.

Bu tür bir boyutta, düz olan çok geniş ekranlarda bir tür eğri çok önemlidir, sanki gözlerinizi dolaşırken ekranın kenarının neredeyse sizden uzaklaştığını hissedersiniz. Dolayısıyla, G1000’un 9R eğriliği tepeden baksa da, aslında ekranın boyutu için mükemmel.

Çalışırken, en uç sol ve sağ kenarlara yerleştirilen öğeler gözlerinize doğru açıyla eğilmiş hissederler; ve oyun oynarken, özellikle ön camdan düzgün bir görüş alırken sizi sollayan arabaları görmek için sola ve sağa bakabileceğiniz sürüş oyunlarında uygun bir daldırma hissi vardır.

Ayrıca bu monitörün oldukça ağır olduğunu da belirtmekte fayda var. Stand olmadan tek başına ekran 14.1 kg ağırlığındadır ve stand ile 16.7 kg’dır, bu nedenle masanıza kaldırırken bir yardım elinizin olduğundan emin olun.

Bu kadar büyük bir monitörün bir başka dezavantajı, kaçınılmaz olarak çözünürlüğün ona uyması için yüksek olması gerektiğidir. Bu durumda, muazzam bir 5,120 x 1,440, yani adaleti sağlamak için üst düzey bir grafik kartına sahip olmanız gerekecek. Yerel çözünürlükte monitörün en yüksek 240Hz yenileme hızına yakın herhangi bir yerde kare hızlarına ulaşmak istiyorsanız, muhtemelen en yeni 3000 serisi Nvidia RTX kartlarından birine ihtiyacınız olacak – bir tanesini elde edebiliyorsanız.

Samsung Odyssey G9 incelemesi: Hangi bağlantıları var?

Şaşırtıcı bir şekilde, olayın çevresi göz önüne alındığında, Samsung Odyssey video girişleriyle tam olarak dolup taşmıyor.

Arka tarafta, 1.4 mm kulaklık çıkışı (monitörün tümleşik hoparlörü yoktur) ve bir yukarı akış USB-B ve iki aşağı akış USA-A bağlantı noktasına sahip bir USB 2.0 hub ile birlikte iki DisplayPort 3.5 girişi ve bir HDMI 3 girişi vardır.

Bu USB-A bağlantı noktaları da video girişlerinin hemen yanında yer alıyor ve bu monitörün boyutu düşünüldüğünde biraz rahatsız edici.

Buradaki bir artı nokta, iki ayrı kaynaktan gelen girişleri yan yana (resim içinde resim) veya ek (resim içinde resim) görüntülemek için video girişlerini kullanabilmeniz veya elde etmek için aynı grafik kartından iki çıkış bağlayabilmenizdir. tek panelde çoklu monitör kurulumu.

Samsung Odyssey G9 incelemesi: Görüntü kalitesi

Genel olarak, G9 için görüntü kalitesi çok etkileyicidir ve ister oyun oynayın ister yaratın, sadece işi yapacaktır. Test ettiğimiz çoğu HDR PC monitörünün aksine, 5,120 x 1,440 VA QLED paneli, TV’ler için HDR1,000 Premium standardına uyan 2 cd / m10’lik en yüksek parlaklık seviyelerine ulaşabilir ve testte fazlasıyla eşleşmiştir.

HDR etkinken 1,112 cd / m2 olarak ölçtüm, bunu yerel karartmayla elde edebilir, ancak bu, ekranda dizilmiş yalnızca on bölge ile oldukça kaba.

Her zaman olduğu gibi HDR’nin etkinleştirilmesi Windows 10, biraz piyango. Ancak, işe yaradığında, karanlık, yağmurlu bir gecede neon tabelalar gibi ekranın yüzeyinden çıkan göz küresi kıran aynasal vurgular ve tatlı, canlı renklerle harika görünüyor.

Devam etmeden önce not etmem gereken bir şey var. Netflix’in bu şeyde HDR olarak çalışmasını sağlayamazsınız; Bu Samsung’un hatası değil, Netflix’in 4K’nın HDR’de çalıştırılması konusundaki ısrarı. Ayrıca, bazı müşterilerin etkinleştirirken titrediğini bildirmesine rağmen Windows HDR ve G-Sync birlikte, bu test sırasında şahit olduğum bir şey değil.

Panelin duyarlılığı çok etkileyici ve derecelendirilmiş 1ms GTG (griden griye) ve maksimum yenileme hızı 240Hz ile burada şikayet edilecek çok az şey var. Açtığımda neredeyse hiç bulanıklık veya takip UFO kare hızı testi ve oyun oynarken de aynıydı. Zayıf grafik kartımdan daha yüksek kare hızları elde etmek için ayrıntı düzeylerini ve bazen çözünürlüğü 3,840 x 1,080’e düşürmem gerekse de, monitör baştan sona son derece akıcı geldi.

Son olarak, üzerinde ciddi bir çalışma yapmak istiyorsanız, bu da bir olasılıktır, ancak burada profesyonel monitör seviyelerinde renk doğruluğu elde edemeyeceğinizi unutmayın.

Geniş yelpazeli paneli, çoğu modda DCI-P95.6 renk gamının% 3’sını (% 106.1’lik bir hacimden) ve sRGB modunda sRGB renk alanının% 99.6’sını (% 122.5’lik bir hacimden) kapsar. .

SRGB modunda, en yüksek parlaklığı 460cd / m2 ve 2,285: 1 kontrast oranını ölçtüm, renk doğruluğu iyi, ancak ortalama Delta E 2.26’ya ulaştığında muhteşem değildi. Parlaklık tekdüzeliği, bu kadar büyük bir monitör için etkileyicidir, ancak ortalama parlaklık merkezden en fazla% 6.15 sapma gösterir.

Bu bir VA paneli olduğu için, sınırlı görüş açıları, normal bir oturma konumundan bakıldığında aşırı sol ve sağ kenarlara doğru hafif bir parlaklık görebileceğiniz anlamına gelir, ancak bu yalnızca tamamen siyah bir ekranınız olduğunda ve ışıklar açık olduğunda gerçekten fark edilir. kapalı.

Samsung Odyssey G9 incelemesi: Karar

Sonuç olarak, Samsung Odyssey G9 her açıdan muhteşem bir monitör. Boyutu, görüntü kalitesi ve performansı çok etkileyicidir, dramatik 1000R eğrisi sizi hareketin tam merkezine yerleştirir ve yarı yarıya iyi bir sRGB modu, fotoğraf veya video düzenleme için de bir iptal olmadığı anlamına gelir.

Ve 1,279 £ çok para gibi görünse de, özellikle monitör pazarında benzersiz bir kombinasyon olan 240 Hz yenileme hızı ve 1000R eğrisi ile bu özellik seviyesine sahip bir monitör için o kadar da kötü değil. Paranız ve bunun için masa alanınız varsa, o zaman şiddetle tavsiye edilir.

Satın Al

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu