Nvidia

Nvidia ile anlaşması bozulan Arm krizin eşiğinde: Beklenen açıklama geldi!

Nvidia ile yaptığı 40 milyar dolarlık anlaşması bozulan Arm, kısa süre önce kritik bir karar aldığını duyurdu. İşte ayrıntılar…

Ekran kartı gibi donanımları ile ön plana çıkan Nvidia ile yarı iletken üreticisi Arm arasındaki milyarlarca dolarlık devasa anlaşmanın yankıları sürüyor. Düzenleyici kurumlardan gelen sayısız soruşturma kararı ve rakip şirketlerden gelen yoğun tepkilerin ardından geçtiğimiz haftalarda iptal edilen anlaşma, Arm’nin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden oldu. Şirket, bir süre önce konu ile ilgili kritik bir karar aldığını açıkladı.

Nvidia ile anlaşması bozulan Arm, kritik bir kararın eşiğinde!

Hatırlanacağı üzere Nvidia, 2020 yılında İngiltere merkezli yarı iletken üreticisi Arm’yi 40 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurmuştu. Halihazırda AMD, Intel, Qualcomm, Apple ve Samsung gibi dünyaca ünlü teknoloji devlerine yonga seti tasarlayan Arm’nin Nvidia’nın bünyesine geçecek olması, şirketin en büyük rakibi AMD başta olmak üzere birçok şirketin tepkisine neden olmuştu.

İki şirket arasındaki milyarlarca dolarlık anlaşmanın duyurulmasının ardından harekete geçen düzenleyici kuruluşlar, bu durumun tekelleşmeye yol açarak rekabeti olumsuz yönde etkileyeceği gerekçesi ile satın alma ile ilgili soruşturma başlatma kararı almıştı.

Nvidia, tüm hazırlıklarını satın almanın Mart 2022’de resmiyete döküleceği doğrultusunda yapsa da birbiri ardına gelen soruşturma kararları ve rakip şirketlerin güçlü muhalefeti sonrası bir süre önce Arm’yi satın almaktan vazgeçti.

Satın alma sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Arm için sıkıntılı günler başladı. Bu noktada 40 milyar dolarlık devasa bir tutardan olan şirket, İngiltere ve ABD’deki işgücünü yüzde 15 oranında azaltma kararı aldı. Halihazırda 3 bini İngiltere’de olmak üzere dünya genelinde 6 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlayan şirket, kararı doğrultusunda 1.000 kişiyi işten çıkaracak.

Arm, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

Her şirkette olduğu gibi Arm de fırsat ve maliyet arasında doğru dengeye sahip olabilmek için iş planını devamlı gözden geçiriyor. Ne yazık ki bu süreç, şirketimizin küresel iş gücünde bazı azalmaları gerektiriyor.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu