Nvidia

Ekran kartı fiyatları için güzel günler yaklaşıyor

Özellikle pandemi sonrasında inanılmaz seviyelere ulaşan ekran kartı fiyatları tekrardan düşmeye başladı. İşte güncel durumlar!

Koronavirüs salgınının herkesi evlere kapatması sonrasında donanımlara olan talebin artması ve kripto para madenciliği nedeniyle son iki yılda ciddi bir ekran kartı krizi yaşandı. Ekran kartlarının fiyatları olması gerekenin 3 – 4 katına çıkarken, halen dünyanın birçok bölgesinde stok sorunu yaşanıyor. Ancak ekran kartı fiyatları yavaş yavaş normalleşmeye başladı, hatta hazı modeller önerilen fiyatın altına düştü.

AMD’nin bütçe dostu ekran kartlarından 6500 XT’nin tavsiye edilen fiyatı, Almanya pazarı için 209 Euro olarak belirlenmişti. Ancak kartın ITX versiyonunu 169 Euro seviyelerinde satın almak mümkün hale geldi. Üst seviye modellerde fiyatlar halen yüksek olsa da, en azından fiyat grafiği aşağı doğru döndü.

Ekran kartı fiyatları yavaş yavaş düşmeye başladı

RTX 3000 serisi başta olmak üzere birçok modelin fiyatı, tavsiye edilenin oldukça üzerinde. Ancak son dönemde fiyatlar tavsiye edilen seviyelere yaklaşmaya başladı. Örneğin RTX 3080 Ti modelinin fiyatı, önerilen seviyenin yüzde 19 üzerinde. Bu iyimser bir tablo, zira fiyat çok daha üst seviyelerdeydi.

Diğer modellerde durum biraz daha kötü. RTX 3090 üreticinin tavsiye ettiği perakende satış fiyatının yüzde 35, RTX 3070 Ti ise yüzde 42 üzerinde bir fiyat etiketiyle şu anda satışta. Nvidia Ampere mimarili kartların ortalama fiyat artışı yüzde 50 seviyelerindeyken, RTX 3070 popülerliği nedeniyle yüzde 72’lere kadar ulaşan bir fiyat artışı yaşadı.

Ekran kartı fiyatları yavaş yavaş düşmeye başladı

AMD tarafında durumlar biraz daha iyi, ortalama fiyat artışı yüzde 38 seviyelerinde. eBay fiyatlarına bakıldığında ise Mart ayında bir önceki aya göre Nvidia modellerinin yüzde 10, AMD modellerinin ise yüzde 13 seviyesinde ucuzladığı görülüyor.

Buna ek olarak ABD başta olmak üzere birçok ülkede stok seviyeleri artmaya başladı. Tabi fiyatların tamamen normale dönmesi için halen yeterli seviye stok bulunmuyor. Eğer dünya genelinde yeni bir kriz ortaya çıkmazsa, 2022’nin ikinci yarısında ekran kartı pazarının rahatlamasını bekliyoruz.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu