Kripto Paralar

Rusya, Türkiye’ye petrol ve gaz satışını Bitcoin ile yapacak!

Rusya, petrol ve gaz satışında Bitcoin hamlesine geçiş yapıyor. Dost olan ülkelere Bitcoin’le satış düşünülebilir.

Ukrayna’ya başlattığı işgalden sonra özellikle Batı dünyasının ekonomik yaptırımlarıyla boğuşan Rusya, ihracatını Bitcoin üzerinden yapabilir. Rusya Enerji Komitesi Başkanı, dost ülkelerle ulusal para birimleri veya Bitcoin üzerinden ticaretin mümkün olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Duma Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny, son basın toplantısında ülkenin enerji ihracatı (petrol ve gaz) için Bitcoin’i kabul edebileceklerine vurgu yaptı.

Rusya, dost ülkelerden Bitcoin kabul edecek

Pavel Zavalny, Batılı ülkelerin petrol için ruble ya da altın kullanarak ödeme yapması gerektiğini, Çin ve Türkiye gibi müttefik veya tarafsız ülkelerin ise ruble ya da kendi para birimleriyle anlaşabileceğini söyledi. Zavalny açıklamasının sonunda ise, “Bitcoin ile de alışveriş yapabiliriz” dedi.

bitcoin btc fiyatı

ABD, Avrupa ve Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerden gelen yaptırımlar Rus ekonomisine zarar verdi. Washington Post’a göre işgalden sonra ruble, ABD doları karşısında değerinin yarısını kaybetti, şu anda savaş öncesi durumuna göre yüzde 30 oranında daha değersiz.

Ancak petrol ve gaz ülkeye can simidi olmuş gibi görünüyor. Dünyadaki petrol ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayan Rusya, Avrupa doğal gazının ise yaklaşık yüzde 40’ını sağlıyor. ABD ve Birleşik Krallık şirketleri ülkeden ayrılmaya başlarken, diğer ülkeler ise Rusya’nın enerjisini bırakma konusunda endişeli.

Duma Enerji Komitesi Başkanının Bitcoin açıklaması, henüz resmi olarak kabul edilmiş değil. Rusya’nın gerçekten kripto paralara geçiş yapıp yapmayacağı ve aynı zamanda bu kararın Çin ve Türkiye gibi “düşman olmayan ülkelere” uygulanacağı belirsiz.

Yatırım yönetim firması BlackRock CEO’su Larry Fink, Ukrayna’daki savaşın ülkeleri, dijital para birimlerine yönelteceğine dikkat çekti. Ekonomistlere göre Bitcoin, Rusya’nın yaptırımlardan kurtulması için bir kapı aralayabilir.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu