Bilim

Sosyal medya gençleri mutsuz ediyor: Yaşlarına bağlı olabilir

Birçok araştırmacıya göre sosyal medya, gençleri mutsuz ediyor. Yapılan son araştırmaya göre bu durum, yaşla alakalı olabilir.

Son birkaç yıldır akıllı telefonlar, hayatımızda daha fazla yer alıyor. Özellikle gençler için cep telefonları ayrılmaz bir parça. Özellikle sosyal medya, gençlerin hayatı üzerinde fazlasıyla etki ediyor. Genç kızların vücut imajlarını değiştirmeye çalışması, TikTok’un, çeşitli tik bozulmalarına neden olması gibi pek çok etki ebeveynlerin endişe duymasına neden oluyor. İngiltere’de yapılan büyük bir araştırma, bazı gençlerin sosyal medyaya en duyarlı olduğu iki özel ergenlik dönemi buldu.

İnceleme, 84 bin kişiden oluşan iki anketi kapsıyor

Tüm bu endişelerin arka planında, çeşitli bilimsel tartışmalar yer alıyor. Bu tartışmanın başlıca konusu ise sosyal platformların çok fazla zarar verip vermemesine bağlı. Birçok araştırmacı, dijital teknolojinin, zihinsel sağlık sorunların artmasında önemli bir etken olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra diğerleri, çoğu genç için dijital medya ve mutlu olma durumu arasında doğrudan bir ilişki kuramadı.

Stanford Koleji’nde bu tür 226 araştırmanın analizini yapan davranış psikoloğu Jeff Hancock, “Bu araştırmalardan tamamıyla çok sayıda var ve neredeyse hepsi oldukça küçük sonuçlar sergiliyor.” dedi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/03/Sosyal-medya-gencleri-mutsuz-ediyor-Yaslarina-bagli-olabilir-5.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Ancak yeni incelemeyle birlikte Hancock, dikkat çekici bir nokta olduğunu belirtti. İnceleme, İngiltere’de toplam 84 bin kişiyi kapsayan iki anketi içeriyor. Bu anket, yaşları 10 ile 21 arasında değişen 17 binden fazla ergenin zamanla sosyal medya tüketimini ve yaşam memnuniyetini gösteren bir anket.

İnceleme, erken ergenlik döneminde yoğun sosyal medya kullanımının bir yıl sonra yaşam memnuniyeti sıralamasında düşüşün olduğunu gösterdi. Kadınlarda bu hassas dönem 11-13 yaş arası iken, erkek çocuklarında 14-15 yaş arasında. Dr. Orben, bu ilişki ayrımının kadınların erkeklere göre daha erken ergenliğe girmeye meyilli olmasından kaynaklandığını söyledi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/03/Sosyal-medya-gencleri-mutsuz-ediyor-Yaslarina-bagli-olabilir-2.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

Çalışmada araştırmacılar, 19 yaşındaki gençlerin ikinci bir sosyal medya duyarlılığı aralığına ulaştığını gördü. O yaş civarlarında birçok kişi, yeni bir işte çalışma ve üniversiteye geçmek gibi sosyal hayat kargaşasında oluyor. İnceleme ise bu kargaşaların, sosyal medya duyarlılığını değiştirdiğini gösteriyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu