ArabaManşet

”Oyunun Kuralları Neyi Gerektiriyorsa Yaptık”

Togg Ceo’su Gürcan Karakaş, “Ocak 2019’da beyaz sayfanın üzerinde karakalem başladık. Bunun üç boyutlu prototipini oluşturduk. Bunu modelledik. Sizlerin de huzurunda Cumhurbaşkanımızla buluşturduk. Yolculuğumuz ve sorumluluğumuz artarak gitti. Mayıs 2021’de geliştirdiğimiz ürünleri denemeye başladık. Geliştirdiğimiz ürünleri her aşamasıyla denedik. Oyunun kuralları neyi gerektiriyorsa yaptık” dedi. 

Oyunun kuralları neyi gerektiriyorsa yaptık” 
“Ocak 2019’da beyaz sayfanın üzerinde kara kalem başladık. Bunun üç boyutlu prototipini oluşturduk. Bunu modelledik. Sizlerin de huzurunda Cumhurbaşkanımızla buluşturduk” ifadelerini kullanan Karakaş, şunları kaydetti: 
“Yolculuğumuz ve sorumluluğumuz artarak gitti. Mayıs 2021’de geliştirdiğimiz ürünleri denemeye başladık. Geliştirdiğimiz ürünleri her aşamasıyla denedik. Oyunun kuralları neyi gerektiriyorsa yaptık. Kış testi, dayanıklılık testi, çarpışma testi. Kuzeydeki kış testinde kış erken bitti. Türk Hava Yolları’nın desteğiyle orada denedik. Bugün huzurlarındayız. Akıllı cihazı tasarlarken otomobilden ziyade tüketici mantığıyla, her türlü bilgisayar, bağlantı sistemleri, sensörler ona uygun tasarlandı. Dünyanın en iyileri ile çalışarak yaptık. Zamana karşı yarışarak yaptık. Ülkemizdeki en iyilerle ve yurtdışındaki en iyilerle çalışarak akıllı cihazlarımızı geliştirmeye başladık. Eko sistemi geliştirirken artık günümüz inovasyonları kurumsal şirketlerden değil startuplardan çıkıyor. Startaplarla ve kurumsal şirketlerle beraber onların yardımıyla eko sistemin çekirdeğini oluşturduk. Meteorolojimizin verileriyle çalışırken, diğer taraftan Türk Hava Yolları ile ilk defa bir mobilite şirketi araç kullanırken miles toplayacak.” 

Kampüsün yapıldığı alanın önceden düz bir alan olduğunu ifade eden Karakaş “İnşaatına hızlıca başladık. Zemini güçlendirdik. Nihayetinde tesisimizi 100 bin adet üretecek. İkinci etapta 175 bin üretecek şekilde hazırladık. Bir marka oluşturmak arkasından geldi. Ne yapmak istediğimizi net anlatan. Bizim Anadolu’da doğan insanlar olarak müthiş zenginliğimiz var. Yüzümüzü doğuya çevirdiğinizde doğu kültürünün misafirperverliği, batıya çevirdiğinizde plan, program yeteneklerini ülkemizdeki insanlar olarak birleştirdik. Mobilite eko sistemi kurgularken, hizmet anlayışı, misafirperverlik ve teknolojiye ihtiyacımız var” dedi. 

“Şarj altyapısı çok önemli” 
“Şarj altyapısı çok önemli. Geçen yıl sonunda Trugo isimli şirket kurduk” diyen Karakaş, “Bununla birlikte ülkemizde yüksek hızlı şarj 1000 adet sipariş ederek uçtan uca rahat seyahat için çalışmalara başladık. Uluslararası ortağımızla çalışmalarımızı pekiştirerek yoğun bölgelerde 25 kilometrekarede, az bölgelerde 50 kilometrelerde planladık. Teknoloji geliştirme birimimizi şirketleştireceğiz. Yarından itibaren ne yapacağız? Akıllı cihazları kullanıcılarla buluşturan nokta nasıl olacak. Kullanıcıya temasımızı en yakın noktadan yönetmek istiyoruz. Kullanıcıyı anlamamız bu şekilde mümkün. Teknoloji ile en verimli yönetebilmenin yolları budur. İnternetle beraber, dijital bilgilerin açık olmasıyla herkes her bilgiye ulaşıyor. Klasik dünyadaki bayinin sağladığı katkılar, veriler eskimiş veri olabiliyor” diye konuştu. 

“Kullanıcılara direkt temas edeceğiz” 
“Kullanıcılara direkt temas edeceğiz. Satış sonrası da benzer olacak” ifadelerini kullanan Karakaş, “İçten yanmalılara göre servis ihtiyacı çok az. Kullanıcının ihtiyaçları, bilgisayar, internet üzerinden güncellenecek. Biz fiziksel teması; dijital dünyanın imkanlarıyla birleştirip kullanıcılara yakın olacağız. Satış dağıtım organizasyonunu belirledik. Servis noktalarında bir şekilde bizim ülkemizin trafiğinin yoğun olduğu, satışların hacimli olduğu yerlerde olacağız. Olmayan noktalarda mobil servis çözümleri üreteceğiz. Eko sistem içerisinde dijital dünyanın ürünlerini harita bazlı planlıyoruz. Dört ana dijital portföy olarak planladık. Bir mobil uygulama üzerinden tüketici ile buluşturacağız” dedi. 

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu