HaberlerManşetSanal GerçeklikTeknoloji

Rusya Meta’dan Destek Alıyor İddası!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin görevlendirdiği uzman ekibin hazırladığı raporda, Google, Apple, Meta ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin sağladığı hizmetlerin Rus ordusu tarafından kullanıldığı öne sürüldü.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andri Yermak ve ABD’nin eski Ukrayna Büyükelçisi Michael McFaul’un ortak kurduğu Yermak-McFaul Uluslararası Uzman Ekibi, bir rapor yayımladı.

Çalışmada akıllı telefon, mobil işletim sistemleri ve bulut hizmetleri gibi teknolojilerin, Rus hükümeti tarafından “savaş alanında iletişim ve gerçek zamanlı keşif” amacıyla kullanıldığı savunuldu. Raporda e-posta, içerik paylaşım ve güvenli iletişim teknolojilerinin yanı sıra sosyal medya platformlarının da Rusya tarafından dezenformasyon amaçlı kullanıldığı öne sürüldü.

Uzmanlar, özellikle bilgi teknolojilerinin Rusya’nın düzenlediği siber saldırıları kolaylaştırdığına da dikkat çekerek şunları söyledi:
“Rusya, ordusunu yönetip kontrol etmek, silahlarını ateşlemek, takip görevleri düzenlemek, enformasyon alanını denetlemek, Ukrayna’daki sivil ve siber altyapıya saldırı düzenlemek ve kendi altyapısını korumak için yabancı bilgi teknolojisi hizmetlerinden faydalanıyor”

Kremlin’in kullandığı teknolojiler arasında ağ yönetim kapasiteleri ve şifreleme yazılımlarından bilgisayar destekli grafik-tasarım (CAD) ve yapı bilgi modellemesi (BIM) gibi birçok farklı sistemin yer aldığı iddia edildi.

Teknoloji uzmanlarının, avukatların, ekonomistlerin ve diplomatların yer aldığı ekip, Batılı teknoloji devlerinden, hizmetlerinin savaşta Rus ordusu tarafından Ukrayna’ya karşı kullanılmasını engellemelerini talep etti.

Raporda, Batının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar hatırlatılarak, Kremlin’in bu teknolojilere erişiminin durdurulması istendi. Raporda, özellikle Google ve Microsoft’un “dengeleyici unsurlar” olarak faaliyet gösterdiği ve siber saldırılara karşı Ukrayna’nın kendini korumasını sağladığı da belirtildi.

Öte yandan Google, Meta, Microsoft ve Apple, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Telegraph’ın yorum talebine yanıt vermedi.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu